• Українська
  • English
  • Русский

ЛАЗЕРИ В ОФТАЛЬМОЛОГІЇ

Дія будь-якого лазера заснована на здатності ряду речовин, так званих активних середовищ, випускати електромагнітне випромінювання під впливом зовнішнього джерела енергії, відомої як енергією накачування.

Активні середовища можуть бути газами (аргон, криптон, гелій – неон), кристалами (рубін, алюмоітрієвий гранат), барвниками, напівпровідниками.

Активне середовище визначає назву лазера (аргоновий, діодний і т.п.).

В якості енергії накачування найчастіше всього використовують потужний світловий пучок або електрику.

Принципова схема будь-якого лазера включає непрозоре (резонатор) і напівпрозоре дзеркало, по одній осі з якими розташовані активне середовище і джерело енергії накачування.

Під впливом енергії накачування активне середовище випускає випромінювання певної довжини хвилі, яке багато разів відбивається від непрозорого дзеркала і виходить через напівпрозоре дзеркало. На виході випромінювання вловлюється або волоконної оптикою, або оптичними системами і передається на робочий прилад.

Для лазерного випромінювання характерні монохроматичність, тобто відсутність в ньому домішок хвиль іншої довжини, що має значення при впливі на строго певні тканини, мала просторова розбіжність променя, що забезпечує його дуже точне фокусування, висока потужність енергії променя в фокусної точці, що дозволяє розплавити або зруйнувати будь-яку відому середу.

Генерування випромінювання може бути у видимому і невидимому (ультрафіолетовому, інфрачервоному) діапазоні.

По режиму випромінювання лазери ділять на імпульсні (рубіновий, неодимовий і ін.) і лазери безперервного випромінювання. Тривалість імпульсу може варіювати від 10 до мінус 7степені до 10 в мінус 15 ступені.

До імпульсних відносяться всі лазери, де активне середовище твердотільне, в лазерах безперервного .випромінювання активне середовище переважно газове.

Інтенсивність впливу регулюється зміною потужності і тривалості імпульсу, а також температури нагріву тканин ока.

Вибір того чи іншого лазера залежить від мети впливу і довжини хвилі лазерного випромінювання. Вибір довжини хвилі випромінювання диктується його здатністю поглинатися тканинами ока. Різні тканини поглинають промені різної довжини хвилі. Так, пігментний епітелій сітківки і судинна оболонка ока найкраще поглинають промені синьо – зеленої частини спектра, рогівка – ультрафіолетового спектра, інфрачервоне випромінювання не поглинається оптичними середовищами ока.

Випромінювання малої потужності не викликає шкідливої дії, але надає ефект біостимуляції, зменшує запалення, покращує обмін речовин.

Випромінювання більшої потужності при температурі нагріву від 45 до 100 градусів викликає злипчиве запалення, потужне випромінювання з температурою нагріву вище 100 град. викликає механічний розрив тканин, а при температурі нагріву 200 – 300 град. відбувається ефект фотоабляції – випаровування тканини.

В офтальмології лазери застосовуються з метою стимуляції (гелій – неоновий лазер), коагуляції (аргоновий, неодимовий, діодний лазери), фотоабляції (ексимерні лазери) і фоторозпад (неодимовий ЯГ-лазер, фемтосекундний лазер).

Особливо слід відзначити фемтосекундні лазери, які дозволяють виконувати ідеальні розрізи тканин ока будь-якої конфігурації і на будь-якій глибині, що дозволяє використовувати його в якості ідеального хірургічного скальпеля.

Ексимерні лазери широко використовуються в рефракційної хірургії, фемтосекундні – в хірургії рогівки, катаракти.

Найбільш часто лазери використовуються в лікуванні патології сітківки (діабетична ретинопатія, тромбоз вен, ретиношизис, відшарування і ін.), для лікування глаукоми, патології рогівки (пересадка, рефракційних операції), в хірургії катаракти. Вибір типу лазера і параметрів випромінювання визначаються фахівцем в залежності від розв’язуваної задачі.

Чекаємо на Вас за адресою:
м.Дніпро,
пл. Соборна, 14

Телефонуйте:
0800 400 808