• Українська
  • English
  • Русский

Хірургія

Лікування катаракти

Під катарактою розуміють втрату прозорості кришталика, незалежно від причини, що її викликала. Кришталик – це абсолютно прозора в нормі лінза, розташована всередині ока за райдужною оболонкою.

У дослівному перекладі з грецького, катаракта означає водоспад, оскільки раніше катаракту представляли як якусь плівку, що опускається на зінницю зверху вниз на зразок водоспаду.

У переважній більшості випадків, катаракта є прогресуючим захворюванням, що призводить до поступової безболісної втрати зору.

 

 

Втрата зору від катаракти оборотна, але необхідно пам’ятати, що при катаракті повинна в будь-якому випадку зберігатися здатність відчувати світло.

Якщо у людини катаракта, і при цьому він не відчуває світло, значить, крім катаракти існує якесь органічне ураження сітківки або зорового нерва і повернути пацієнтові зір в цьому випадку досить проблематично.

Існує багато різновидів катаракт, з них найчастіша – вікова катаракта.

Причини розвитку вікової катаракти численні: процеси старіння, надлишок ультрафіолету в атмосфері, порушення обміну речовин і т.п.

Розвиток вікової катаракти – відносно повільний процес. В середньому, від моменту появи катаракти і до необхідності оперативного лікування проходить 6 років, хоча цей термін може бути як набагато меншим, так і набагато більшим.

 

Тривалий час катаракта протікає непомітно, оскільки початкові зміни виникають в тій частині кришталика, яка прикрита радужкою. Перші скарги з’являються тоді, коли помутніння починає поширюватися на зінничну зону кришталика. При цьому пацієнти можуть скаржитися на зоровий дискомфорт, фіксовані мушки перед оком, підвищену сліпимість, особливо в нічний час, деяке зниження зору. Дуже часто в початковому періоді розвитку катаракти відбувається зрушення рефракції в сторону короткозорості: може зменшитися ступінь далекозорості або збільшитися ступінь короткозорості, пресбіопи (люди з вікової далекозорістю) часто відмовляються від окулярів з плюсовими лінзами або зменшують їх силу.

Іноді можливе монокулярне двоїння, тобто двоїння виникає тоді, коли пацієнт прикриває по тій або іншій причині парне око.

При зорі двома очима пацієнт двоїння відчувати не буде.

 

 

 

По мірі посилення (дозрівання) катаракти область зіниці набуває все більш сірого забарвлення. У нормі вона повинна бути чорного кольору.

У своєму розвитку катаракта може давати ряд ускладнень, головним з яких є вторинна глаукома. Якщо це ускладнення тривалий час залишається недіагностованим, то може наступити необоротна сліпота. Тому, якщо видалення катаракти з якихось причин в даний момент неможливо, необхідно регулярно контролювати внутрішньоочний тиск.

Основним методом лікування катаракти є оперативний, найсучасніший з яких – факоемульсифікація. Суть операції в тому, що через маленькі проколи рогівки видаляється частина передньої капсули кришталика, за допомогою ультразвуку дробиться ядро кришталика прямо в капсульному мішку. За допомогою іригаційне-аспіраційної системи видаляються роздроблені частини ядра кришталика і кришталикові волокна. Після цього, щоб у пацієнта був повноцінний зір, в залишки капсульного мішка імплантується штучний кришталик, необхідні параметри якого розраховуються перед операцією.

Всі сучасні штучні кришталики дуже добре біосумісні, мають ультрафіолетовий захист, виконані з дуже м’яких еластичних матеріалів, в яких відсутня залишкова деформація. Це дозволяє при відносно великому розмірі кришталика ввести його в порожнину ока через маленькі, 2 – 3 мм, проколи, на краї яких шви не накладаються.

 

 

 

Штучні кришталики бувають однофокальними, біфокальними і тріфокальними. Після імплантації однофокальних лінз пацієнт буде добре бачити вдалину, але погано поблизу. В цьому випадку для близини потрібні додаткові окуляри.

Після імплантації бі- і тріфокальних лінз зір буде хорошим і вдалині, і поблизу. Необхідності в додаткових окулярах немає. За ціною ці кришталики значно дорожче однофокальних.

Існують також спеціальні штучні кришталики, що дозволяють виправити астигматизм.

 

 

Факоемульсифікація має унікальні переваги перед іншими методиками: вона дозволяє видаляти катаракти будь-якого ступеня зрілості амбулаторно, мінімальне післяопераційне запалення або повна його відсутність, мінімальний ризик ускладнень, дуже швидке відновлення зору, можливість вести звичний спосіб життя після операції, відсутність післяопераційного астигматизму.

Показанням до операції є ступінь зниження гостроти зору. Якщо зір знижується до рівня, при якому виникають проблеми в повсякденному житті або роботі – це показання для видалення катаракти.

Якщо у пацієнта немає інших захворювань ока, то після операції зір має бути 1,0.

Досить часто буває так, що в перші місяці після операції відбувається деяке погіршення зору. Це найчастіше пов’язано з ущільненням (фіброзом) задньої капсули кришталика або, рідше, з розвитком справжньої вторинної катаракти. Фіброз задньої капсули не пов’язаний з умінням хірурга або моделлю штучного кришталика і може бути легко усунутий за допомогою розтину задньої капсули спеціальним лазером, після чого зір відновлюється до вихідного рівня. Друга, більш рідкісна причина зазначеного явища – розвиток макулярного набряку.

 

До появи факоемульсифікації на початковій стадії захворювання застосовувалося також консервативне лікування (різні вітамінні краплі), метою якого було уповільнення подальшого прогресування катаракти. Ефективність його була невелика. Після широкого впровадження в практику методу факоемульсифікації катаракти, значення консервативного лікування звелося практично до нуля.

В післяопераційному періоді пацієнт повинен виконувати ті призначення, які йому дає лікуючий лікар.

Існує також велика група вроджених катаракт, причини розвитку яких також численні: хромосомні хвороби, різні інфекції і інтоксикації, радіація, резус-несумісність матері і плоду, гіпоксія в період вагітності.

 

 

Різновидів вроджених катаракт багато. Частина з них (полярні, веретеноподібні, вінцеві) зір не знижують або знижують його незначно, тому ніякому лікуванню не підлягають. Частина інших (зонулярна, повна, пленчата), при яких зіниця набуває інтенсивно сірого забарвлення, підлягають тільки оперативного лікування в перші 6 міс. життя. Видалення вродженої катаракти в більш пізні терміни може призвести до недорозвинення сітківки та зорового нерва і зір навіть після ідеальної операції буде низьким. Справа в тому, що для нормального розвитку сітківки та зорового нерва необхідна певна кількість світла, а виражена катаракта частину світла поглинає і розсіює.

 

 

 

Переважний метод видалення вроджених катаракт – факоемульсифікація.

Всі вроджені катаракти стаціонарні, тому в консервативному лікуванні немає ніякого сенсу.

 

Основна діагностична ознака вродженої катаракти для батьків – це сірувате або сіре забарвлення області зіниці, яка в нормі повинна бути чорною. Виражені вроджені катаракти можуть також супроводжуватися «плаваючим поглядом», косоокістю, ністагмом (мимовільним сіпанням очних яблук), через втрату бінокулярного зору може порушуватися орієнтування дитини в просторі, що може призвести до його травматизації.

Питання про терміни імплантації штучних кришталиків після видалення вродженої катаракти у маленьких дітей поки є спірним.

 

 

Раніше імплантація проводилася з 3-х років життя, коли в основному завершувався ріст очей. В даний час з появою нових технологій оперативних втручань і нових матеріалів для штучних кришталиків нерідкі випадки успішних імплантацій відразу після видалення катаракти.

 

Прийом пацієнтів веде Сердюк Валерій Миколайович, провідний хірург Офтальмолоджи груп, доктор медичних наук, професор кафедри офтальмології та неврології Дніпропетровської Медичної академії МОЗ України, заслужений лікар України.

Катаракта. В якому віці найчастіше зустрічається?

Які причини появи катаракти?

Симптоми катаракти

Як лікують катаракту?

Як проходить операція з видалення катаракти?

Як проходить реабілітація після проведення операції з видалення катаракти?

Ризики при проведенні операції з видалення катаракти

Что будет если не лечить катаракту?

Чи можливе проведення профілактики катаракти?

Видалення катаракти з допомогою фемтосекундного лазера в Офтальмолоджі груп

Переваги тріфокального кришталика в порівнянні з монофокальним

Чекаємо Вас за адресою:
м.Дніпро,
пл. Соборна, 14

Телефонуйте:
0800 400 808