• Українська
  • English
  • Русский

Візометрія

Щоб очі були здорові, необхідно відвідувати лікаря-офтальмолога. Сучасна офтальмологія озброєна різними методами дослідження ока, його придатків і зорової системи. 

Візометрія – метод визначення гостроти зору. При цьому, як правило, використовуються спеціальні таблиці (надруковані на папері, пред’являються на екрані монітора або за допомогою спеціального проектора). Пацієнту можуть пред’являтися для впізнавання літери, цифри, кільця з розривами або малюнки (для дітей). Ці зображення називаються оптотипи.

Для проведення візометрії в Російській Федерації використовують, як правило, таблиці Сівцева-Головіна. Таблиця містить 12 рядків букв: найбільш великі розташовані вгорі. Найбільш дрібні – внизу. У нормі людина повинна бачити з 5 метрів 10 рядок, що відповідає зору на умовну одиницю (1.0) або 100%. Якщо ж людина бачить дев’ятий рядок, то гострота зору дорівнює 90% або 0.9 і т. д. Якщо при візометрії видно тільки верхні рядки, то кажуть про 10% зору (0.1).

Якщо ж пацієнт не бачить і верхніх рядків, то можливі декілька варіантів: або людина підходить до таблиці, роблячи кроки по 1 м, до того моменту, поки він не розрізнить знаки, або лікар підходить до нього, показуючи різну кількість пальців на тлі білого халата. Далі можливі варіанти з рахунком пальців у обличчя, рухом рук у особи або визначенням напряму світла.

Дослідження проводять поперемінно з правим і лівим оком (саме в такому порядку).

Візометрія  так само може встановити зір людини у 150% або 200% – таке можливо в тому випадку, якщо людина читає 11-мй чи 12-ий рядок.

Після процедури офтальмолог робить такий запис

Vis OD= 0.4

Vis OS = 1.0

Це відповідає тому, що гострота зору правого ока без корекції становить 40%, а лівого 100%.

Спочатку проводять дослідження без корекції (не підставляючи скла), далі – з корекцією, використовуючи спеціальну оправу і набір лінз. Після чого запис може виглядати приблизно так:

vis OD = 0.4 sph -0.5 = 1.0

vis OS = 1.0 б/к

Це означає, що людина бачить правим оком 100% з лінзою -0.5 діоптрій, що відповідає короткозорості слабкого ступеня.

Візометрія  є одним з перших етапів офтальмологічного огляду, однак перед цим можливе проведення рефрактометрії, про яку ми розповімо наступного разу. Будьте здорові! Та пам’ятайте, якщо Ваш зір вимагає додаткової уваги і турботи, звертайтеся по професіоналів.